تبلیغات
کلک مستی - موزه هنرهای معاصر به استقبال پیشگامان هنر مدرن میرود

موزه هنرهای معاصر به استقبال پیشگامان هنر مدرن میرود

جمعه 28 آبان 1389 12:01 ق.ظ

----
نمایشگاه «پیشگامان هنر نوگرای ایران» شامل مجموعه‌ای از آثار «محمود جوادی‌پور» و «احمد اسفندیاری» است كه از جمله قدیمی‌ترین دانشجویان دانشكده هنرهای زیبا دانشگاه تهران به شمار می‌روند و در زمره نخستین كسانی قرار دارند كه در ایران به هنر مدرن روی آوردند و این در حالی بود كه در ایران همه نقاشان به شیوه كمال‌الملك نقاشی می‌كردند و هنر مدرن برای جامعه هنری ایران هنوز پذیرفته شده نبود.
 

محمود جوادی‌پور كه اكنون در سن 90 سالگی است، دانش‌‌آموخته نقاشی است و از سال 1322 نیز فعالیت‌های گرافیكی خود را آغاز كرد، طراحی اوراق بهادار بانك ملی و طراحی كتاب‌های آموزش و پرورش از سال 1323 تا 1354 از جمله فعالیت‌های گرافیكی این هنرمند است. او همچنین مؤسس نخستین گالری هنری در ایران با نام «آپادانا» است كه به همراه دو تن دیگر از دوستانش آن را در سال 1328 در تهران تأسیس كردند. جوادی‌پور سال 1384 به عنوان چهره ماندگار در عرصه نقاشی ایران معرفی شد.
احمد اسفندیاری نیز هم‌اكنون در سن 88 سالگی همچنان مشغول نقاشی كردن است. این هنرمند نیز نقاشی را خود آموخته و بدون معلم آغاز كرد اما بعدها از محضر استادان مجرب روزگار خود از جمله شاگردان كمال‌الملك بهره برد. او در سال 1326 از دانشكده هنرهای زیبا در رشته نقاشی فارغ‌التحصیل شد و از جمله هنرمندان ایرانی است كه نامش در فرهنگ لاروس فرانسه آمده است.
اسفندیاری اكنون به شیوه آبستره فیگوراتیو نقاشی می‌كند اما پیش از این به سبك‌های مختلف نقاشی مدرن از جمله امپرسیونیسم،‌كوبیسم و فویسم نیز نقاشی كرده است.
 دوره‌های مختلف فعالیت هنری این دو هنرمند از 7 آذرماه در تالارهای مختلف موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درخواهد آمد و تا اواخر دی‌ماه و پیش از برپایی جشنواره هنرهای تجسمی فجر (12 بهمن‌ماه تا 12 اسفندماه) ادامه خواهد داشت.
همچنین كتابی از منتخب آثار دوره‌های مختلف كاری این دو هنرمند در دو جلد مجزا به چاپ رسیده است كه همزمان با مراسم افتتاحیه برای علاقه‌مندان عرضه خواهد شد.
به گفته محمود شالویی مدیر كل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران، آثار نمایشگاه «جلوه‌هایی از هنر معاصر جهان» اواخر امسال و بعد از برپایی نمایشگاه آثار منتخب سومین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، دوباره در فضای موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درخواهد آمد.
منبع:www.farsnews.com


نویسنده : شاه کرمی دیدگاه ها : نظرات
----------------